Site Rengi

HABER ÖZETİ
Erdoğan’ın iade-i ziyareti sonrası Cumhur İttifakı çatırdamaya başladı!.
Eyvah eyvah!. Erdoğan yine faiz indirimi sinyali verdi!.
Yurt dışı çıkış harcına yüzde 1000 zam iddiası ortalığı karıştırdı!.
İSPARK’a yeni zam!. 1 saatlik park ücreti 70 TL oldu!.
ÖTV’siz otomobilden yararlanma süresi 10 yıla yükseliyor!.
Eylem Tok ve katil oğlu sahte pasaport ile Küba’ya kaçarken yakalandılar..
AK Partili Başkana Emniyet bile gıkını çıkaramıyor!.
Bahçeli’nin ittifak resti ortalığı karıştırdı! Erdoğan kurmaylarını ”Aman Ha” diyerek uyardı..
Çakarlı araç kullanan Acun’un görgüsüz yarışmacılarına ceza..
15 Temmuz Şehitler Köprüsü trafiğe kapatıldı..
Avukata adliye tuvaletini yasaklayan Başsavcıya bakanlıktan ibretlik sürgün!.
İl il Bayram Namazı vakitleri…
Firari Eylem Tok ve oğlu ABD’de gözaltına alındı..
“Depremde Baraj Patladı” yalanının cezası belli oldu!.
Merâl Akşener’den İyi Parti’ye “Fotoğraflarımı Kaldırın” yazısı!.
Dünya FED’in açıklayacağı faiz kararına kilitlendi!.
Başkan Erdoğan’dan Özgür Özel’e “KKTC’ye Beraber Gidelim” teklifi..
Kirasını ödeyemeyen sözde itseverin dudak uçuklatan serveti!.
Akşener’den İsmail Saymaz’ın palavralarına tokat gibi cevap!.
Soylu ile Yerlikaya arasında soğuk rüzgârlar esiyor!.
Erdoğan-Özel arasındaki tarihi zirve sona erdi..
Erdoğan’dan Akşener’e “Seçimi Neden Kaybettik” sorusu!.
Vatandaştan haraç gibi vergi alan devlet Fransızlardan kuruş vergi almıyor!.
AB’den Türkiye’ye haddi aşan üyelik şartı!.
BMGK’dan Gazze için ateşkes kararı!.
Kuduz köpekler toplatılmasın diye mahalleyi bastılar!.
Bay Bay Kemâl’den sonra Akşener’de Ankara’da ofis açtı..
İstanbul pislikten geçilmiyor!. Müsilaj kabusu geri döndü!.
Rekabet Kurumu’ndan Google’ye 482 milyon para cezası!.
Sıfır otomobillerde 7 Temmuz fırtınası!. Stokçu çakallar ellerindeki araçları çıkarmak için birbiriyle yarışıyor!.
DOLAR 32,7682
EURO 35,0901
ALTIN 2.459,44
BIST 10.471,32

Bir hafta süren sorgudan, FETÖ-DHKP-C işbirliği çıktı!.

Bir hafta süren sorgudan, FETÖ-DHKP-C işbirliği çıktı!.
13.01.2021
A+
A-

Türkiye’nin Ukrayna’da Polonya’ya kaçışlarını tespit ederek yurda getirilmesini sağladığı FETÖ’nün iki önemli ismi ikna edilerek bir hafta sorgulandı. İki zanlı bir hafta süren sorgularında örgütün DHKP-C terör örgütüyle ilişkisini de bir kez daha gözler önüne serdi.

Daha önce SABAH’ın yazdığı örgüt üyelerinin Irak üzerinden kaçış planının detaylarını anlatan zanlılar, Avrupa’daki kaçışlarla ilgili DHKP-C ile işbirliği yapıldığını, örgüt talimatıyla FETÖ’cüleri mağdur gösteren videoları Birleşmiş Milletler Komisyonu’na gönderdiklerini anlattı. Irak-Türkiye arasındaki gelişen ilişkileri nedeniyle örgüt yönetiminin yaşadığı rahatsızlığı dile getiren zanlıların bütün ifadeleri siber incelemelerle de doğrulandı. Örgütün Irak, Afganistan ve Kosova’daki yapılanmasını deşifre eden iki zanlı savcılığın ifadelerini yetersiz bulan kararıyla tutuklandı.

Yurtdışındaki FETÖ üyelerinin yakalanması için çalışmalarını sürdüren KOM Daire Başkanlığı, Ukrayna’dan Polonya’ya geçen Irak’ın Bağdat ve Erbil sorumluları Salih Fidan ile Samet Güre’nin yakalanmasını sağladı. Ukrayna ile yapılan görüşmelerin ardından geçtiğimiz hafta Türkiye’ye getirilen zanlılar, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile FETÖ’nün yurtdışı yapılanması soruşturmasını yürüten Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde uzman sorgu ekipleri tarafından sorguya alındı.

Örgüt talimatıyla kendilerini tuvalete kilitlediler

Ukrayna’da yakalandıktan sonra kendilerini tuvalette kilitleyerek olay çıkaran ve Ukrayna Polislerine direnen şüphelilerin bu eylemi örgütün telefondan verdiği talimatlar üzerine gerçekleştirdikleri ortaya çıktı. TEM Şube Müdürlüğünde benzer bir eylemi gerçekleştirmeye çalışan şüpheliler, uzman polislerin ikna çalışmaları üzerine girişimden vazgeçirilerek etkin pişmanlık yasasından faydalanmalarını sağlandı. Yaklaşık bir hafta sorgulanan iki FETÖ üyesi örgütün hain planlarını tek tek deşifre etti. Salih Fidan ile Samet Güre, FETÖ/PDY’nin Irak yapılanmasıyla bildiklerinin yanı sıra, daha önce görev yaptıkları Kosova ve Afganistan’daki örgüt sorumlularını ve yapılanmayı da deşifre etti. İfadelerinde Irak yapılanmasının şemasını da çizen zanlılar, Irak ülkesinin örgütsel faaliyet amaçlı kaç bölgeye ayrıldığını ve bu bölgelere bağlı alt yapılanmalar ile güncel bölge sorumlularının da isimlerini açıkladı.

BM’ye gönderdikleri videolar ele geçirildi

Örgütün önemli isimlerinden olan iki zanlı, ifadelerinde Ukrayna’da sosyal medya üzerinden yayın yaparak ajitasyon ve propaganda yapmaları konusunda cep telefonuyla örgüt yönetiminden talimat aldıklarını söyledi. Zanlıların ifadeleri doğrultusunda dijital inceleme uzmanları iki şüphelinin telefonlarındaki talimatları da uzun süren uğraşlar sonrasında çıkartarak ifadelerinin delillendirilmesini sağladı. Telefonlarındaki videoların sosyal medyanın yanı sıra, Birleşmiş Milletlerin komisyonlarına gönderilmesi için numaralar kaydedildiği, gönderilen mesajlarla Birleşmiş Milletler komisyonlarının dezenforme etmeye çalıştıkları belirlendi.

Irak’tan kaçış planını itiraf ettiler

Zanlıların itiraflarını tek tek inceleyen polis, soruşturmayı İstihbarat Şubesinin teknik birimleriyle derinleştirerek FETÖ’nün Irak, Afganistan ve Kosova ülkelerindeki yapılanmasının da deşifre edilmesini sağladı. FETÖ’nün güncel faaliyetlerine ilişkin bilgilerin de ortaya çıktığı soruşturmada, iki itirafçı daha önce SABAH’ı yazdığı örgüt yöneticilerinin Irak sınırından kaçış planlarını da detaylarıyla anlattı. FETÖ yöneticilerinin Irak sınırındaki kaçakçılarla irtibatta olduklarını anlatan FETÖ üyeleri, aranan veya pasaportlarında şerh kaydı bulunan örgüt üyelerinin, para karşılığında kaçakçılar vasıtasıyla Türkiye’den Irak’a kaçırıldığını anlattı.

FETÖ-DHKP-C iş birliği

FETÖ’nün ayrıca Irak’tan Ukrayna gibi ülkeler üzerinden Avrupa’ya göndermeye çalıştıkları örgüt mensupları için Yunanistan’da ve Polonya’da bulunan, sahte Avrupa kimliği yapan ve sığınma sağlayan kişilerle irtibat kurduklarını, bu kişilerle bağlantılarını da DHKP/C terör örgütü mensupları aracılığıyla sağladıkları belirlendi. Şüphelilerin Ukrayna’da otellerde kalan ve kod isim kullanan DHKP-C’li kaçakçıların yönlendirmesiyle hareket ettikleri tespit edildi. Şüphelilerin etkin pişmanlık yasası kapsamında anlattıkları tüm ifadelerin ise Terörle Mücadele Şube uzman ekiplerince siber incelemelerle teyit edilerek Savcılık talimatları doğrultusunda soruşturma dosyalarına eklendi.

Irak Türkiye arasındaki iyi ilişki örgütü gerdi

Irak ve Türkiye arasında gelişen iyi ilişkiler nedeniyle örgüt mensuplarının bir kısmının Avrupa’ya kaçmaya teşvik edildiği de itirafçıların anlatımıyla soruşturma dosyasına girdi. Örgüt üst yöneticilerinin yakın zamanda gerçekleştirilen operasyonlarla Türkiye’ye getirilen örgüt mensuplarının etkin pişmanlıktan yaralanarak bildiklerini anlatması nedeniyle, yurtdışında bulunan ve aranan örgüt mensuplarının Türkiye’ye dönmelerini istemedikleri, bu nedenle örgüt mensuplarını Avrupa ülkelerine göndermeye çalıştıkları anlaşıldı.

İtiraflara rağmen tutuklandılar

Yine Irak’da örgüt yöneticilerinin maaşlarından her ay Türkiye’de tutuklu olanların ailelerine yardım yapılmak üzere 100’er dolar kesildiği ve örgütün diğer ülkelerde olduğu gibi Irak’ta da vergiden kaçırmak için okullarında çalışan öğretmenlere maaşlarını elden ödettikleri ortaya çıktı. Örgüt üyelerinin deşifre edilmesine yönelik önemli bilgiler veren iki zanlı, polisteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, şüphelilerin ayrıntılı ifadeleri alınarak teşhis işlemlerinin yaptırıldığını, ifadelerinde verdikleri şüpheli isimlerinden daha fazla bilgiye sahip oldukları ve en az isimle etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmaya çalıştıkları kanaati oluştuğunu belirterek iki zanlının da tutuklamaya sevk edildiğini açıkladı. Nöbetçi mahkemede bu doğrultuda iki zanlının tutuklanmasına karar verdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.