Site Rengi

HABER ÖZETİ
Erdoğan’ın iade-i ziyareti sonrası Cumhur İttifakı çatırdamaya başladı!.
Eyvah eyvah!. Erdoğan yine faiz indirimi sinyali verdi!.
Yurt dışı çıkış harcına yüzde 1000 zam iddiası ortalığı karıştırdı!.
İSPARK’a yeni zam!. 1 saatlik park ücreti 70 TL oldu!.
ÖTV’siz otomobilden yararlanma süresi 10 yıla yükseliyor!.
Eylem Tok ve katil oğlu sahte pasaport ile Küba’ya kaçarken yakalandılar..
AK Partili Başkana Emniyet bile gıkını çıkaramıyor!.
Bahçeli’nin ittifak resti ortalığı karıştırdı! Erdoğan kurmaylarını ”Aman Ha” diyerek uyardı..
Çakarlı araç kullanan Acun’un görgüsüz yarışmacılarına ceza..
15 Temmuz Şehitler Köprüsü trafiğe kapatıldı..
Avukata adliye tuvaletini yasaklayan Başsavcıya bakanlıktan ibretlik sürgün!.
İl il Bayram Namazı vakitleri…
Firari Eylem Tok ve oğlu ABD’de gözaltına alındı..
“Depremde Baraj Patladı” yalanının cezası belli oldu!.
Merâl Akşener’den İyi Parti’ye “Fotoğraflarımı Kaldırın” yazısı!.
Dünya FED’in açıklayacağı faiz kararına kilitlendi!.
Başkan Erdoğan’dan Özgür Özel’e “KKTC’ye Beraber Gidelim” teklifi..
Kirasını ödeyemeyen sözde itseverin dudak uçuklatan serveti!.
Akşener’den İsmail Saymaz’ın palavralarına tokat gibi cevap!.
Soylu ile Yerlikaya arasında soğuk rüzgârlar esiyor!.
Erdoğan-Özel arasındaki tarihi zirve sona erdi..
Erdoğan’dan Akşener’e “Seçimi Neden Kaybettik” sorusu!.
Vatandaştan haraç gibi vergi alan devlet Fransızlardan kuruş vergi almıyor!.
AB’den Türkiye’ye haddi aşan üyelik şartı!.
BMGK’dan Gazze için ateşkes kararı!.
Kuduz köpekler toplatılmasın diye mahalleyi bastılar!.
Bay Bay Kemâl’den sonra Akşener’de Ankara’da ofis açtı..
İstanbul pislikten geçilmiyor!. Müsilaj kabusu geri döndü!.
Rekabet Kurumu’ndan Google’ye 482 milyon para cezası!.
Sıfır otomobillerde 7 Temmuz fırtınası!. Stokçu çakallar ellerindeki araçları çıkarmak için birbiriyle yarışıyor!.
DOLAR 32,7682
EURO 35,0901
ALTIN 2.459,44
BIST 10.471,32

Deniz üstünde inşa edilen Sultaniye Köşkü yeniden modellendi!.

Deniz üstünde inşa edilen Sultaniye Köşkü yeniden modellendi!.
Osmanlı Padişahı 2. Bayezid döneminde inşa ettirilen ve deniz üzerinde tek yapı olma özelliğini taşıyan Sultaniye Köşkü, mimarlarca tekrar tasarlandı.

Tarih kaynaklarında 2. Bayezid döneminde İstanbul Boğazı’nda denizin üzerinde inşa edilen ancak depremlerin de etkisiyle günümüze kadar ayakta kalmayı başaramayan Sultaniye Köşkü, mimarlar tarafından yeniden modellendi.

Deniz üzerine inşa edildi

İstanbul’da Kız Kulesi’nden sonra deniz üzerine inşa edilen ikinci yapı olan Sultaniye Köşkü’nün Osmanlı Padişahlarından 2. Bayezid zamanında yaptırıldığı sanılıyor.

Beykoz Paşabahçe Koyu’ndaki yapıya, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde ve İsveçli ressam Cornelius Loos’un çizimlerinde de rastlanıyor.

Ayakta olduğu dönemde çinileri ve Acem işi işlemeleriyle öne çıkan Sultaniye Köşkü’nün 1700’lü yıllarda kentte yaşanan depremler nedeniyle tamamen yıkıldığı sanılıyor.

Aradan geçen 300 yılda sadece deniz içindeki temel kalıntıları bulunan, son günlerde de mimarlar tarafından modellenen yapı, yeniden hayat bulacağı günleri bekliyor.

Deniz üstünde inşa edilen Sultaniye Köşkü yeniden modellendi #1

“Kanuni Sultan Süleyman buraya av ve dinlenme için gelirdi”

Tarihi yapıyla ilgili modelleme çalışmalarını yürüten Mimar Bayram Çevik, yaptığı açıklamada, Sultaniye Köşkü’nün 10. Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından da bizzat kullanıldığına dair kayıtlar bulunduğunu söyledi.

Kanuni Sultan Süleyman’ın buraya av ve dinlenme için geldiği gibi, bazı divan toplantılarını da burada yaptığını anlatan Çevik, “1650’li yıllarda var olduğunu Fransız Arkeolog Antoine Galland’ın notlarından biliyoruz. Evliya Çelebi de aynı dönemlerde Seyahatnamesi’nde Sultaniye Köşkü’nü bezemeleri, süslemeleri ve kullanılan çinileriyle ne kadar şaheser bir eser olduğunu ortaya koymuş, hatta İrem Köşkü olarak atıfta bulunmuştur.” dedi.

Deniz üstünde inşa edilen Sultaniye Köşkü yeniden modellendi #2

Ressam Cornelius tarafından resmedildi

Dönemin İsveç Kralı’nın Osmanlı mimarisini tanımak amacıyla 1710’da ressam Cornelius Loos’u İstanbul’a gönderdiğini belirten Çevik, Loos’un Ayasofya ve Süleymaniye camilerinin ardından Sultaniye Köşkü’nü resmettiğini, onun çizimlerinin mimari kaynak olarak en sağlam veri olduğunu bildirdi.

1910 yılında da Mimar Sedad Hakkı Eldem’in “Türk Bahçeleri” kitabında bu köşkten bahsettiğini ve plan çalışmalarını yaptığını kaydeden Çevik, “Günümüzde de biz mimari olarak elde ettiğimiz verilerin ışığında burayı modelledik. Hatta günümüzde daha önce dalgıçlarla kontrol edildiğini, orada kalıntıların bulunduğunu biliyoruz. Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın da sempozyum çalışmalarında tekrar gündeme getirmesiyle uzun süre çalıştığımız eseri modelleyerek kamuoyu bilgisi oluşması için bir çalışma yaptık.” diye konuştu.

Deniz üstünde inşa edilen Sultaniye Köşkü yeniden modellendi #3

“Buranın hikayeleriyle büyüdük”

Bayram Çevik, mimari çizimi yaparken Loos’un çizimleri ve Eldem’in çalışmalarını baz aldıklarını kaydederek, şöyle devam etti:

“Hatta Sedad Hakkı Eldem ‘Türkevi Plan Tipleri’ kitabında Türk bahçelerini anlatırken buradaki mendireklerin kısmen var olduğunu da ifade etmiştir. Esinlendiğimiz kaynaklardan biri de o dönem yapısı olan Siyavuş Paşa Köşkü’dür. Benzer özellikler gösterir ama Sultaniye Köşkü’nde ondan daha fazla bezeme ve süsleme olduğunu kaynaklarla biliyoruz. Yaptığımız çalışmada cephede türlü altıgen çiniler kullanılmış ve mermer kaideler ile sütunlar kullanılmıştır. Ahşap detaylara da fazlaca yer verilmiştir. Beykozlu bir mimar olarak biz buranın hikayeleriyle büyüdük. Büyüklerimizden burada mendireğin olduğuna ilişkin kulaktan dolma hikayeler anlatılıyordu. Bizim edindiğimiz kaynaklarda Sultaniye Köşkü, denizin ortasındaki yapı haricinde, Sultaniye Parkı’nın içinde birkaç tane daha yapının var olduğunu biliyoruz. Bu yapılar Padişah buraya geldiğinde saray eşrafının da gelip burada konaklaması için kullandığı yapılar. Bu yapıların var olduğunu biliyoruz ama köşk kadar mimari detaya vakıf değiliz. Onunla ilgili araştırmamız devam ediyor.”

Deniz üstünde inşa edilen Sultaniye Köşkü yeniden modellendi #4

“Yeniden inşa edilmesiyle ilgili çalışmalar var”

Eski Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül’ün bir makalesinde bu konuyu gündeme getirdiğini aktaran Bayram Çevik, Beykoz’un şu andaki Belediye Başkanı Murat Aydın’ın da bu yapının yeniden inşasıyla ilgili çalışması olduğundan bahsetti.

AA’nın haberine göre, Sultaniye Köşkü’nün İstanbul Boğazı’nda deniz içindeki tek Osmanlı mimarisi olduğuna değinen Mimar Bayram Çevik, sözlerini şöyle tamamladı:

Deniz üstünde inşa edilen Sultaniye Köşkü yeniden modellendi #5

“Bu eserin günümüzde tekrar kazandırılması hayati bir önem taşımaktadır”

“Yüzyıllardır var olan Boğaz’da biz sadece Kız Kulesi’ni biliyoruz. Kız Kulesi’nden sonra deniz içinde inşa edilen tek Osmanlı yapısı diyebileceğimiz bir yapı. Yani tarihi böyle bir de envanter oluşturmuş olacağım. Sultaniye Köşkü Osmanlı mimarisinde ayrı bir yer tutar. Sebebi de İstanbul Boğazı’nda Bizans yapısından sonra, deniz ortasına yapılan tek yapıdır. O yüzden Osmanlı mirasını günümüze nakşetmek için bu eserin günümüzde tekrar kazandırılması hayati bir önem taşımaktadır.”

Deniz üstünde inşa edilen Sultaniye Köşkü yeniden modellendi #6
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.