Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta Avrupa’nın Ukrayna yanında durup Rusya’ya karşı yaptırımlara gitmesi üzerine Rusya da, Avrupa’ya gaz akışını kesmişti.

Fransa’da ise şu sıralar nükleer reaktörlerin ömrünün uzatılmasına yönelik çalışmalar başladı.

Güvenlik kuralları izin verirse uygulanacak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’ın nükleer politikaya ilişkin bir dizi toplantının ilkine başkanlık etmesi sonrası yapılan açıklamada, “güvenlik kurallarının izin vermesi halinde” bu adımın atılabileceği belirtildi.

Paris yönetimi daha önce 2050 yılına kadar en az altı yeni nükleer reaktör inşa etmeyi planladığını duyurmuştu.

Takvim, yasa tasarısı ile belirlenecek

Reaktörler hakkında Şubat ayı sonunda bir kamuoyu tartışması yapılması planlanıyor. Açıklamada, yeni reaktörlerin inşa edilme takviminin bir yasa tasarısı ile belirleneceği kaydedildi.

2030’lara kadar küçük bir gelişmiş nükleer reaktörün ilk pilotunun inşa edilmesine yönelik plan da duyuruldu.

Fransa, nükleer reaktörlerin kullanım süresini uzatacak

Enerji ve iklim yasalarının geliştirilmesi tartışılacak

Açıklamada, bu konudaki çalışmaların Haziran 2023’te yapılacak bir sonraki nükleer konsey toplantısında sunulacağı belirtildi.

Ardından Parlamento’da enerji ve iklim yasalarının geliştirilmesine ilişkin bir tartışma yapılması bekleniyor.

Dünya Nükleer Birliği’ne göre, Fransa halihazırda 56 faal reaktöre sahip ve elektriğinin yaklaşık yüzde 70’ini nükleer enerjiden sağlıyor.

Macron’un açıklamaları

Macron daha önce yaptığı açıklamalarda ülkesindeki nükleer reaktörlerin bir kısmını kapatma yönündeki sözünden geri adım atarak Fransa’nın nükleer enerji üretimini artırmaya karar verdiğini söyledi.

Fransız lider şu ifadeleri kullandı:

“Fransa’nın enerji bağımsızlığını sağlamak, elektrik arzını garanti altına almak ve özellikle de 2050’deki sıfır karbon hedefine ulaşmak için, on yıllar sonra ilk kez nükleer reaktörlerin inşasını canlandırmaya ve geliştirmeye devam edeceğiz.”

Fransa lideri geçen ekim ayında verdiği bir demeçte, Fransa’nın normal boyuttaki nükleer tesisler yerine daha az nükleer atık oluşturan “mini-reaktörler” inşa edeceği vaadinde bulunmuş, söz konusu planın Fransız sanayisinin rekabetçiliğini daha artıracağını savunmuştu.

Fransa, nükleer reaktörlerin kullanım süresini uzatacak