Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, depreme ilişkin son bilgileri kamuoyuyla paylaştı.

Oktay, burada yaptığı açıklamada, “(Kahramanmaraş merkezli depremler) Sahada arama kurtarma amacıyla 34 bin 717 personelimiz var. Bütün güçleriyle çalışmaya devam ediyorlar” dedi.

GSM operatörleri bir aylık süre için tüm görüşmeleri ücretsiz sağlayacak

Oktay, “Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone, depremin olduğu andan itibaren bir aylık süre için tüm görüşmeleri ücretsiz sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Oktay, depremde yaşanan can kaybı ve yaralı sayısına ilişkin bir açıklama yapmadı.

“Artçı sarsıntılar devam ediyor”

Fuat Oktay’ın aktardıkları şu şekilde:

Artçı sarsıntılar devam ediyor. Belirli bir süre daha devam edeceğe benziyor. Onun için ısrarla hasarlı olan, yıkılacak olan binalardan uzak durulmasını talep ediyoruz. Hasar tespit çalışmalarımız devam ediyor. 230 bin binanın hasar tespit ekiplerince incelendi. Bu binalar çalışılmış durumda. 108 bin binanın hasarsız olduğu tespit edildi Asıl önemli olan; hasarlı binaların tespiti bir an önce yıkılmasıdır, ki hasarsız binalara ev sahiplerinin yerleştirilebilmesi. Hasar tespitleri yapılan binaların bir an önce temizlenmesi önemli fakat, bu enkazlar kaldırılmadan savcılıklarla delillerin incelenmesi de önemli.

Hatay Havalimanı’nın açılması

73 uçak ve 112 helikopterle sahada çalışmaya devam ediyoruz. Yerli İHA ve dronlar da çalışmalarda aktif kullanılıyor. Hatay Havalimanı vardı, oranın bakım onarımı hızlı bir şekilde yapıldı ve açıldı. Uçaklarımız havalimanına inmek üzere havadalar. Artık tahliyeyi ve ayni yardımları ordan yapabileceğiz. Barınma sahada son derece önemli. Çadır ihtiyacının fazla olduğunu biliyoruz. Tüm bölgeyi desteklemeye çalışıyoruz. Bütün kurum ve kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ve yurt dışından gelen desteklerle çadırlar artıyor. Bu süreç tüm hızıyla devam edecek.

GSM operatörleri, bir ay tüm görüşmeleri ücretsiz sağlayacak