Site Rengi

HABER ÖZETİ
Aliyev resti çekti: Türkiye olmadan masaya oturmam!.
Avrupa medyası Galatasaray’ı konuşuyor..
Evini günübirlik kiraya verene 1 milyon TL ceza geliyor!.
İstanbul’da metrobüs rezaleti!.
Benzine 2 lira 10 kuruş indirim..
Ankara’daki bombayı patlatan kalleş PKK’lı çıktı!.
Eski Bakan Adnan Oktar’a ispiyonculuk yapıyormuş!.
Avrupa Fatihi Galatasaray İngiliz devini çimlere gömdü!.
TÜİK’in sipariş ile açıkladığı palavra enflasyon rakamları elinde patladı!.
Nagehan Alçı nihayet Rasim’den kurtuldu!.
Kılıçdaroğlu’ndan Bilâl Erdoğan’a HODRİ MEYDAN!.
PKK güzellemecisi Ayşegül Arslan gözaltına alındı!.
HALK TV PKK güzellemecisi Ayşenur Arslan’ı kovdu!.
CHP’li belediyeye rüşvet operasyonunda 13 tutuklama!.
Meteoroloji’den 20 kente şiddetli yağış uyarısı!.
Kuzey Marmara ihalecisine çifte kıyak!.
BM’den Karabağ raporu: Ermenilere Karşı Bir Olumsuzluk Yok!.
HALK TV ekranlarında skandal PKK güzellemeleri!.
Yarısı Bizden kampanyasına 1 milyon başvuru yapıldı..
Merkez Bankası arka kapıdan döviz satışına devam ediyor!.
Hakim ve Savcıların havalimanlarında aranması ile ilgili Bakan Tunç’tan açıklama..
Sağlık Bakanlığı’ndan KAPANMA açıklaması!.
LPG’ye zam!. Litresi 18 liraya çıktı!.
Rüşvetin şifresi: Zeytinin Kilosu 8 Lira!.
Fransa yine itlik puştluk peşinde!.
Ev Sahibi-Kiracı krizinde arayı bulamadık!.
Ankara saldırısını gerçekleştiren terörist PKK’lı çıktı!.
İki terörist Kayseri’de cinayet işleyip Ankara’nın göbeğine kadar nasıl geldi!.
Erdoğan Meclis’e gelince CHP ve HDP’liler ayağa kalkmadı!.
Saldırıyı gerçekleştiren hain it böyle gebertildi!.
DOLAR 27,5693
EURO 29,0288
ALTIN 1.619,97
BIST 8.446,36

Jens Stoltenberg: “Türkiye, İsveç ve NATO görüşecek!.”

Jens Stoltenberg: “Türkiye, İsveç ve NATO görüşecek!.”
05.06.2023
A+
A-

Stoltenberg, İstanbul’daki görüşme sonrası önemli açıklamalarda bulundu. NATO Genel Sekreteri, üçlü zirveyle ilgili konuşurken, İsveç’in üyeliğinin bazı kesimlerce engellenmeye çalışıldığını savundu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve başlama törenine katılmak üzere Türkiye’ye geldi.

Bugün Erdoğan ile Dolmabahçe Ofisi’nde bir araya gelen Stoltenberg, yaklaşık 1 saat süren görüşmeden sonra kameraların karşısına geçti.

Üçlü zirve yapılacak

Stoltenberg’in konuşmasında İsveç’in NATO’ya üyelik süreci ön plana çıktı. Türkiye’nin ve askeri ittifakın katılımıyla Stockholm yönetimiyle toplantı yapılacağını söyleyen Stoltenberg, “12 Haziran haftasında İsveç, Türkiye ve NATO bir araya gelecek.” dedi.

“Türkiye son derece önemli ve değerli”

Konuşmasına Kosova’daki durumla ilgili gelişmelere değinerek başlayan Stoltenberg, şöyle konuştu:

Türkiye son derece önemli ve değerli bir NATO müttefikidir. İttifaka kritik katkılar sağlıyor. Bu katkılar, son olarak Kosova’daki Barışı Koruma Misyonu’na sağlanan birlikleri de kapsıyor. Gerilimin yükseldiği durumda son derece önem arz ediyor. Türkiye’ye, birlikler gönderdiği için teşekkür ediyorum.

Türkiye, aynı zamanda Irak’ın kuvvetlerinin NATO kapsamındaki eğitimine destek sağlıyor. Türkiye, Ukrayna’ya da güçlü destek veriyor. Bu, Karadeniz Tahıl Girişimi’ndeki liderliğini de kapsıyor. Buraya korkunç yıkıma neden olan depreme yönelik dayanışmamı göstermek için de gelmiştim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile olan görüşmemde kendisini yeniden seçilmesinden dolayı tebrik ettim. Seçimlere yüksek katılımdan dolayı Türk milletine saygılarımı sundum. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ben, NATO’nun önümüzdeki ay Vilnius’ta yapılacak zirvesinde gündeme alınacak konular üzerinde görüş alışverişinde bulunduk.

NATO’nun Ukrayna’ya güçlü desteğine, caydırıcılık ve savunmamızı daha da güçlendirmemiz için atılacak adımları, Kosova’daki varlığımızın önemini ve terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle olan mücadelemizi ele aldık.

“Meşru güvenlik endişeleri var”

Stoltenberg, İsveç’in NATO’ya üyeliğine yönelik süreci de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ele aldıklarını dile getirerek, “Türkiye’nin meşru güvenlik endişeleri var. Hiçbir müttefik, Türkiye’den daha fazla terörist saldırılara maruz kalmadı.” dedi.

“İsveç’in NATO’ya katılmasına engel olmaya çalışıyorlar”

NATO Genel Sekreteri, “İsveç, kayda değer ve somut adımlar attı. Türkiye’nin endişelerini karşılamak istiyor. Bunlar, İsveç anayasasının değiştirilmesini, silah ambargosunun sonlandırılmasını, PKK dahil terörizmle mücadelede iş birliğinin artırılmasını kapsıyor.” ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti:

Geçtiğimiz birkaç gün içinde terörizmle mücadele yasasında önemli değişiklikler yürürlüğe girdi. İsveç, taahhütlerini tamamladı. Türkiye’ye ve NATO’ya karşı İsveç’te yapılan gösterileri görmenin zorluklar yarattığını biliyorum. Toplanma ve ifade özgürlüğü demokratik toplumlarımızın temel değerleri arasındadır. Bununla birlikte bahse konu gösterilerin niye yapıldığını da hatırlamalıyız.

Bu gösterileri organize edenler, İsveç’in NATO’ya katılmasına engel olmaya çalışıyor. İsveç’in Türkiye ile yaptığı terörizmle mücadele iş birliğini de baltalamak istiyorlar. NATO’yu da zayıflatmaya çalışıyorlar.

“Onlara başarmaları için izin vermemeliyiz.” diyen Stoltenberg, “Türkiye, Finlandiya ve İsveç, geçtiğimiz yıl yapılan NATO Madrid Zirvesi’nde Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğinin yolunu açan üçlü bir anlaşmaya imza attı.” şeklinde konuştu.

“NATO’ya daha çok yaklaştıklarını görüyoruz”

Stoltenberg, NATO’ya üyeliğin İsveç’i daha güçlü yapacağını, ayrıca NATO’yu ve Türkiye’yi de daha güçlü hale getireceğini anlattı. Aynı yetkili, İsveç’le ilgili sürecin bir an önce tamamlanmasını görmeyi arzu ettiğini belirtti ve ekledi:

Türkiye ve bütün NATO müttefikleri hem Finlandiya’yı hem de İsveç’i tam üye olması konusunda davet etti.

Finlandiya’nın katıldığını gördük. İsveç’in NATO’ya daha çok yaklaştığını görüyoruz. İsveç, Finlandiya ve Türkiye, artık çok daha yakın bir şekilde çalışıyor. Bu da bizi mutlu ediyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.