Site Rengi

HABER ÖZETİ
Netenyahu savaş kabinesini fesh etti!.
CHP’de Özgür Özel’e operasyon hazırlığı!.
Akaryakıta kazık gibi zam geliyor!.
5 TL’lik madeni paranın piyasaya çıkış tarihi belli oldu..
Erdoğan’ın iade-i ziyareti sonrası Cumhur İttifakı çatırdamaya başladı!.
Eyvah eyvah!. Erdoğan yine faiz indirimi sinyali verdi!.
Yurt dışı çıkış harcına yüzde 1000 zam iddiası ortalığı karıştırdı!.
İSPARK’a yeni zam!. 1 saatlik park ücreti 70 TL oldu!.
ÖTV’siz otomobilden yararlanma süresi 10 yıla yükseliyor!.
Eylem Tok ve katil oğlu sahte pasaport ile Küba’ya kaçarken yakalandılar..
AK Partili Başkana Emniyet bile gıkını çıkaramıyor!.
Bahçeli’nin ittifak resti ortalığı karıştırdı! Erdoğan kurmaylarını ”Aman Ha” diyerek uyardı..
Çakarlı araç kullanan Acun’un görgüsüz yarışmacılarına ceza..
15 Temmuz Şehitler Köprüsü trafiğe kapatıldı..
Avukata adliye tuvaletini yasaklayan Başsavcıya bakanlıktan ibretlik sürgün!.
İl il Bayram Namazı vakitleri…
Firari Eylem Tok ve oğlu ABD’de gözaltına alındı..
“Depremde Baraj Patladı” yalanının cezası belli oldu!.
Merâl Akşener’den İyi Parti’ye “Fotoğraflarımı Kaldırın” yazısı!.
Dünya FED’in açıklayacağı faiz kararına kilitlendi!.
Başkan Erdoğan’dan Özgür Özel’e “KKTC’ye Beraber Gidelim” teklifi..
Kirasını ödeyemeyen sözde itseverin dudak uçuklatan serveti!.
Akşener’den İsmail Saymaz’ın palavralarına tokat gibi cevap!.
Soylu ile Yerlikaya arasında soğuk rüzgârlar esiyor!.
Erdoğan-Özel arasındaki tarihi zirve sona erdi..
Erdoğan’dan Akşener’e “Seçimi Neden Kaybettik” sorusu!.
Vatandaştan haraç gibi vergi alan devlet Fransızlardan kuruş vergi almıyor!.
AB’den Türkiye’ye haddi aşan üyelik şartı!.
BMGK’dan Gazze için ateşkes kararı!.
Kuduz köpekler toplatılmasın diye mahalleyi bastılar!.
DOLAR 32,8393
EURO 35,2160
ALTIN 2.440,77
BIST 10.471,32

Kullandığınız akıllı cihazlar bilgilerinizi Google’ye ispiyonluyor!.

Kullandığınız akıllı cihazlar bilgilerinizi Google’ye ispiyonluyor!.

Araştırmalar; artık hemen hemen her evde bulunan akıllı hoparlörler, kapı zili kameraları, televizyonlar ve çamaşır makineleri gibi cihazlarla kişilerin özel bilgilerine erişildiğini ve hatta bu bilgilerin Google gibi büyük teknoloji firmalarıyla paylaşıldığını ortaya çıkardı..

Yapay zekâ, otonom araçlar, akıllı cihazlar… Teknoloji çağından bizlere göz kırparak bir bir hayatımıza yerleştiler. Ancak yeni araştırmalar, tüm bu gelişmelerin aslında kişisel sınırlarımızı nasıl ihlâl ettiğini ortaya çıkardı.

Birleşik Krallık merkezli ve ürünleri test ederek, kalitesiz ürün veya hizmetleri vurgulayan, tüketici hakları konusunda farkındalığı artıran Which isimli firmanın yaptığı araştırma teknolojinin hayatımızı ele geçirdiğine dair oluşan şüpheleri artırdı.

Araştırmalarda; akıllı hoparlörler, kapı zili kameraları, televizyonlar ve hatta çamaşır makineleri gibi günlük cihazların evdeki bireyleri gözetlediği ortaya çıktı. Araştırmalar, standart ev cihazlarının özel bilgileri yakalayıp Google’ın yanı sıra Amazon, Facebook ve TikTok gibi büyük teknoloji firmalarıyla paylaştığını gösteriyor.

HER ŞEY REKLAM İÇİN

Firmaların ve iş ortaklarının, bu bilgileri akıllı telefonlarda ve diğer cihazlarda yayınlanan reklamlarla insanları hedeflediğine inanılıyor.

Güvenlik kameraları, akıllı hoparlörler, kapı zili kameraları, ısıtma kontrol sistemlerini içeren Google Nest akıllı ev ürünleri, Android işletim sistemini kullanarak akıllı telefonlar aracılığıyla bağlanan kişiler hakkında konum bilgisi topluyor.

Buna karşılık, aynı Nest ürünleri, kullanıcılar Apple iPhone’ları aracılığıyla bağlandıklarında çok daha az bilgi topluyor.

Which, şunları söyledi: “Bu ek verilerin neden toplandığı bilinmiyor. Ancak Google’ın ana işi reklam ve pazarlama iken, Apple şu anda donanım satışına odaklanıyor.”

TÜKETİCİLER DİKKAT!

Uzmanlar, cihazların bir hesap oluşturmak için hangi bilgilere ihtiyaç duyduğunu, uygulamalarının hangi veriler için izin talep ettiğini inceledi. Ve Which, pek çok tüketicinin atladığı bir durumu ortaya çıkardı: İncelenen cihazlarda, casusluk ve izleme işlevlerinin varsayılan olarak otomatik bir şekilde etkinleştirildiği görüldü. Tüketiciler bu seçeneği devre dışı bırakabilse de bu durum, cihazın veya uygulamanın bazı özelliklerinin artık çalışmamasına neden olabilir.

Ayrıca Which’in yaptığı araştırmalarda, insanların paylaşılmasından en çok endişe duydukları verilerin, cihazlarında bulunan kişiler ve arka plan konumları olduğu ortaya çıktı. Bunu fotoğraflar, telefon numarası takip etti.

ŞEFFAF OLMALARI GEREKİYOR

Genel Veri Koruma Tüzüğü (GDPR) uyarınca, aslında şirketlerin topladıkları veriler ve bu verilerin nasıl işlendiği konusunda şeffaf olmaları gerekiyor.

Which’den Rocio Concha şunları söyledi: “Firmalar, özellikle bu önemli bilgileri uzun şartlar ve koşullar altında gizleyeceklerse, sunulan hizmeti sağlamak için ihtiyaç duyduklarından daha fazla veri toplamamalı. Bilgi Komisyonu Ofisi, tüketicileri kendi verilerinin büyük bir kısmını farkında olmadan yanlışlıkla vermekten daha iyi korumak için yönergeleri güncellemeyi düşünmeli.”

Which’in yaptığı araştırmalar ve ortaya çıkan endişe verici tabloya rağmen üreticiler, verilerinin kullanımı konusunda müşterilere karşı şeffaf olduklarını savundu. Toplanan verilerin cihazları ve hizmetleri iyileştirmek için kullanıldığını savundular.

GOOGLE’DAN AÇIKLAMA

Google, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Google, yürürlükteki gizlilik yasalarına tamamen uyuyor ve topladığımız veriler ve bunları nasıl kullandığımız konusunda kullanıcılarımıza şeffaflık sağlıyoruz.”

Amazon ise şunları söyledi: “Ürünlerimizi müşterilerimizin gizliliğini ve güvenliğini korumak ve deneyimlerinin kontrolünü müşterilerimize vermek için tasarlıyoruz. Kişisel verilerini asla satmıyoruz ve bilgilerini güvende tutmak için çalışmayı asla bırakmıyoruz. Müşterilerimizin beklentilerini karşılamak için verileri sorumlu bir şekilde kullanıyoruz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.