Site Rengi

HABER ÖZETİ
Uluslararası Adalet Divanı’ndan İsrail’e “Saldırıları Derhal Durdurun” kararı!.
Efsane Başkan Aziz Yıldırım Ali Koç’u yerden yere vurdu!.
Askeri bilgilerin uluorta TV ekranlarında paylaşılmasına ceza geliyor!.
Vergi kaçağı ile ilgili İHBAR ET-ÖDÜL AL’da 10 konu başlığı açıklandı…
Roma’da keyfe keder 160 milyon harcayan Ekrem Başkan para bulmak için İBB’nin gecekondusunu satışa çıkardı!.
Trafik kazası tespit tutanağı e-Devlet üzerinden nasıl düzenlenebilecek?.
Vergi kaçıranları ihbar edenlere yüzde 10 vatandaşlık ödülü verilecek…
Kahpe İsrail Gazze’ye 230 günde 77 bin ton bomba yağdırdı 87 bin evi yerle bir etti!.
Fahiş Fiyat ve Stokçuluğa ceza teklifi yasalaştı!.
Ziraat Türkiye Kupası’nın kazanan taraf Beşiktaş oldu…
Olaylı derbi sonrası PFDK Fenerbahçe’ye ceza yağdırdı!.
1 Mayıs’ta polise saldıran 27 kişi tutuklandı!.
Makam aracı ile insan kaçakçılığı yapan Tuğgeneral emekliliğe sevk edildi!.
Ali Koç’un yeni yönetim listesinde Acun Ilıcalı’da yer aldı..
Merkez Bankası beklenen faiz kararını açıkladı..
Eylem Tok ve züppe oğlu hakkında Kırmızı Bülten çıkarıldı!.
Türkiye’yi yasa boğan kurye cinayetinde istenen ceza belli oldu!.
Gözler Merkez Bankası’nın bugün açıklayacağı faiz kararında..
Kaza Tespit Tutanakları artık e-Devlet’ten oluşturulabilecek..
Aziz Yıldırım Fenerbahçe’nin şampiyon olması durumunda adaylıktan çekileceğini açıkladı..
Yaptırımlar sonrası Twitter (X) Türkiye’ye temsilci atadı…
İngiltere erken seçime gidiyor…
Hükümetten ev sahiplerine ve kiracılara yeni vergi kazığı!.
Naci Görür: Marmara’da Deprem Olursa Türkiye Diz Çöker!.
Dünyada kimsenin Kahpe İsrail’i eleştirmeye hakkı yokmuş!.
Seferberlik ve Savaş Hali Yönetmeliği değişti..
Ayhan Bora Kaplan dosyası savcılığa teslim edildi!.
Türkiye’nin beslemesi olan KKTC’de asgari ücret 29 bin 640 TL oldu!.
Olaylı derbi de yaşananlar ile ilgili Valilikten açıklama..
Akıncı TİHA Reisi’nin de içinde olduğu helikopteri 97 dakikada buldu..
DOLAR 32,2247
EURO 34,9384
ALTIN 2.418,85
BIST 10.676,65

Tahsin Paşa’dan Tamer Karadağlı provokasyonuna tepki! “Mevzu sanat değil anlamadınız mı?.”

Tahsin Paşa’dan Tamer Karadağlı provokasyonuna tepki! “Mevzu sanat değil anlamadınız mı?.”

AK Parti Manisa Milletvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü olarak atanan usta oyuncu Tamer Karadağlı’nın muhalefete yakınlığı ile bilinen sanatçılar tarafından hedef alınmasına sert tepki gösterdi. Yenişehirlioğlu, Disney’in Atatürk dizisini yayınlamama kararına ses çıkartmayan sanatçıların, Karadağlı üzerinden saldırıda bulunmalarına, “Mevzu sanat değil; siz hala anlamadınız mı? Onlara göre sanat, sadece onlara hizmet ettiği sürece sanattır. Yani konu tiyatro, sanat, sanatçı veya sanatsal bir başarı değil. Onlar için konu; yıllardır sürdürdükleri tahakkümün, kabile anlayışlarının sarsılması” sözleri ile tepki gösterdi.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, Başkan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürü olarak atanan Tamer Karadağlı’ya yönelik provokasyonları sert bir dille eleştirdi.

Bahadır Yenişehirlioğlu, “Mevzu sanat değil; siz hala anlamadınız mı? başlıklı kaleme aldığı yazıda, “Yaşadıklarımız, sanatın her alanında yıllardır süregelen tahakkümün (hegemonyanın) somut bir tezahürü aslında. Kültürel Hegemonya nedir deseler, cevap olabilecek bir süreç. Toplumun parametreleriyle uyuşmayan, sol tandanslı ve yurtdışı bağlantılı; milletimizin değerlerini yok sayan ve kendisini bu toplumun “patronu” olarak gören kesim son yıllara kadar üniversiteleri, konservatuvarları, sivil toplum kuruluşlarını ve sanatsal mecraları kendi hegemonyasını güçlendirmek ve kabul ettirmek için adeta bir ‘araç’ olarak kullanmıştır.” sözlerini kullandı.

Muhalefete yakınlığı ile bilinen sanatçıların kendilerine karşı farklı sesler çıkarılmasına tahammül edemediklerini ifade eden Yenişehirlioğlu, “”Onlara göre sanat sadece kendilerinin onay verdiği kalıplar içerisinde kaldığı ve onlara hizmet ettiği sürece sanattır. Yaşadığı toplumun değerlerine sahip olmayan, onları ifsad eden, topluma kendi karanlık dar çerçevesinden bakan hiçbir sanatçının, sanat akımının, anlayışın hedefine ulaşması, topluma bir şey söylemesi mümkün değildir.” diye konuştu.

DİSNEY’E SES ÇIKARAMADILAR KARADAĞLI’YI ELEŞTİRİYORLAR

Yenişehirlioğlu, “Tamer Karadağlı’nın Devlet Tiyatroları Genel Müdürü olarak atanması; ülkemizde 5. kol faaliyeti yürüten, kendinden olmayanı ötekileştiren, yok sayan günümüz dünyasının ‘bağnazları’ için bir turnusol işlevi gördü.” ifadelerini kullandı.

Muhalefet yanlısı sanatçıların Disney’in Atatürk dizisini yayınlamama kararına sessiz kalan sanatçıların Tamer Karadağlı’yı hedef almasını eleştiren Yenişehirlioğlu, “”Geçtiğimiz hafta Disney’in Atatürk dizisini yayınlamama kararına iki kelam edemeyen, dut yemiş bülbüle dönen ‘duyarlı’ (!) sanatçılarımız ve siyasetçilerimiz bugün Karadağlı’nın atamasını hep bir ağızdan eleştiriyor, fikir beyan ediyor… Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları mezunu olan; birçok sinema, tiyatro ve dizi projesinde yer alan bir sanatçımızın genel müdür olarak atanması bu kesimi neden rahatsız ediyor sizce?” sözlerini kullandı.

Bahadır Yenişehirlioğlu, yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Bu zihniyet sanatımızın ortasında kurmuş olduğu o küçük ve kokuşmuş kabile devletini yaşatmaya çalışmakta. Kabilelerinden olmadığı sürece, onların ve küresel ortaklarının çıkarlarına hizmet etmediği sürece ne bir sanatçının ne de bir sanat eserinin bu kesimin gözünde bir değeri yoktur. ‘Mevzu sanat değil siz hala anlamadınız mı?’ diye bağırıyorlar aslında: Asıl niyetlerini açık ediyorlar. Yani konu tiyatro, sanat, sanatçı veya sanatsal bir başarı değil. Onlar için konu; yıllardır sürdürdükleri tahakkümün, kabile anlayışlarının sarsılması…

Onlar ne derse desin; biz milletimizin sesine kulak vermeyle, değerlerini yüceltmeyle, anlatmak istediğini ‘dünyaya anlatmakla’ ve hakikati söylemekle mükellefiz… Ahmet Hamdi Tanpınar: “Cedlerimiz inşa etmiyorlar, ibadet ediyorlardı. Maddeye geçmesini ısrarla istedikleri bir ruh ve imanları vardı. Taş, ellerinde canlanıyor, bir ruh parçası kesiliyordu.” derken aslında bu toplumun sanata ne denli önem verdiğini de özetliyor.

Sanatına ruhunu katan, bir inanmışlıkla icra eden geçmişimizden bir nebze de olsa ders almış olsak bugün çok daha derinlikli bir sanat anlayışına sahip olurduk şüphesiz…

Bu vesile ile ülkemizin köklü kurumlarından olan Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğüne atanan Tamer Karadağlı’yı tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyorum…”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.