Site Rengi

HABER ÖZETİ
Halk otobüsleri şofürlerinden Mansur Yavaş’ın restine rest!. Kontak kapattılar!.
Türk Metal Sen Başkan Yardımcısı: EYT’yi cebine koyanın g.tü başı oynuyor!.
Ocak’ta en düşük emekli maaşı 10 bin TL’yi geçecek..
Şen ortaklara Bakanlıkları ve Vekillikleri Özgür Özel dağıtmış!.
Akşener: İstanbul ve Ankara adaylarımızı duyunca çok şaşıracaksınız!.
Azerbaycan’dan dünyaya insanlık dersi!. Karabağ’daki Ermenilere yadım konvoyu..
Kahpe ABD savaşın bitmemesi için elinden geleni yapıyor!.
Belediye Başkan adayının evinden 15 ton çöp çıktı!.
Erdoğan’dan Özgür Özel yorumu: O İşlerle Uğraşamam!.
“Terörist İsrail” ile Akdeniz’de birlikte petrol arayacağız!.
Fenerbahçe Nordsjaelland’ı 3-1’le geçti..
EK MTV için karar tarihi belli oldu!. İptal edilecek mi?.
Ünlü anketçi CHP’li Tuncay Özkan’a S…..r çekti!.
CHP İle İyi Parti arsında karışılıklı tehditleşmeler başladı!.
A Milli Takım’da Vincenzo Montella dönemi resmen başladı..
İyi Parti’den Mustafa Sandal’a İzmir Belediye Başkanlığı teklifi!.
Naslar Maslar yalan oldu!. Merkez faizi yüzde 30’a çıkardı!.
Azerbaycan 24 saatte Ermenistan’dan istediğini aldı!.
Yabancılar hastanelerimize milyonlarca lira borç takıp gitmişler!.
BM Genel Kurulu’nda eskort rezaleti!.
Atatürk’e ambargo koyan ABD’li Disney’e gıkını çıkaramayanlara bakın!.
Ekrem’i yere göğe sığdıramayan Batı şimdi yerden yere vuruyor!.
İstanbul’daki Suriyeliler ile ilgili flaş gelişme!.
Gözler Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararında..
Pakistan’dan Azerbaycan’a tam destek..
Tarkan’dan Atatürk’e ambargo koyan Disney’e gönderme!.
FED faiz kararını açıkladı..
TOGG fabrikasında üretim iki katına çıkarılıyor!.
CHP’nin kalesine göz diken Akşener İzmir adayını resmen açıkladı..
Birgün’ün yeni bir kuyruklu palavrası daha elinde patladı!.
DOLAR 27,1661
EURO 28,9540
ALTIN 1.681,68
BIST 7.994,22

Türk STK’ların Lübnan’daki Filistinli mültecilere yardımları sürüyor!.

Türk STK’ların Lübnan’daki Filistinli mültecilere yardımları sürüyor!.
13.12.2020
A+
A-

İHH ve Sadakataşı Derneği, Lübnan’daki mevcut ekonomik kriz ve Kovid-19 salgını nedeniyle her geçen gün artan işsizlik ve yoksullukla boğuşan Filistinli mültecilere yardımlarını sürdürüyor.

Türk sivil toplum kuruluşları (STK), Lübnan’ın farklı bölgelerinde bulunan kamplarda zor şartlar altında yaşayan yüzlerce Filistinli mülteci aileye çeşitli yardımlarda bulundu.

a_26

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), başkent Beyrut’taki Burc el-Baracne ve Baalbek’teki El-Celil mülteci kamplarında 350’yi aşkın aileye mazot, 250 aileye de gıda ve hijyen kolisi dağıttı. İHH ayrıca işsiz birçok mülteciye de gelir temini desteğinde bulundu.

a5_12

Gelir temini desteği olarak 7 aileye kamplar içinde nakliyat işlerinde kullanılan Tuk-Tuk araçları hibe eden İHH, bazı ailelere de pamuk şeker, felafel kızartma ve mısır patlatma makineleri dağıttı.

a7_6

Gelir temin desteğinden yararlanan ailelerden Türk halkına teşekkür

Üç çocuk babası Filistinli mülteci Ahmed Ebu Hüseyin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkedeki ekonomik kriz nedeniyle yaklaşık 1,5 yıldır iş bulamadığını belirtti.

a8_5

İHH’nın kendisine hibe ettiği Tuk-Tuk aracı sayesinde çalışıp çocuklarının rızkını kazanabileceği için çok mutlu olduğunu dile getiren Ebu Hüseyin, yardımlarıyla kendilerini yalnız bırakmayan Türk hayırseverlere teşekkürlerini iletti.

a6_8

Burc el-Baracne Mülteci Kampı’nda yaşayan Filistinli mülteci  Âya Cuma da eşinin hasta olduğunu ve tümüyle gelen yardımlarla geçinmeye çalıştıklarını söyledi.
Mülteciler için gelir temini sağlayacak desteklerin olacağını duyunca hemen ismini yazdırdığını ve sonrasında kendisine pamuk şeker ve mısır patlatma makineleri hibe edildiğini aktaran Cuma, ekmeklerini çıkaracakları bu malzemeleri kendilerine temin eden Türk hayırseverlere çok teşekkür etti.

a1_19

 Evleri aydınlatma projesi

Sadakataşı Derneği ise bataryalı aydınlatma projesiyle, Lübnan’da artık kronikleşen altyapı sorunlarından biri olan elektrik kesintileri nedeniyle günün çoğunu karanlıkta geçirmek zorunda kalan Filistinli mültecilerin elektrik sıkıntısına çözüm getiriyor.
Sadakataşı Derneği Genel Başkan Kemal Özdal, Türkiye’den yaklaşık 20 STK tarafından desteklenen bataryalı aydınlatma projesi sayesinde, Beyrut’ta günde ortalama 10 saat elektriğin verildiği mültecilerin evlerine kesintisiz aydınlatma imkanı sağlayacaklarını söyledi.
Proje kapsamında bugün itibarıyla 5 aileyi karanlıktan kurtarmanın sevincini yaşadıklarını aktaran Özdal, küçük bir maliyetle hayatın temel ihtiyaçlarından olan aydınlatma sorununu çözen bu projeyi sürdüreceklerini kaydetti.
Burc el-Baracne Mülteci Kampı sakinlerinden Mahmud Muflih Yasin, engelli 3 çocuğu olduğunu ve elektrik kesintisinin hayatlarını oldukça zorlşatırdığını söyledi.
Türk hayırseverlerin kendilerine sağladığı imkân sayesinde bir haftadır elektrik kesintisinden etkilenmediklerini belirten Yasin, kendisine ve Filistinli diğer ailelere bu imkânları sağlayan Türk hayır kuruluşlarına teşekkür etti.

Lübnan’da 12 Filistin mülteci kampı var

Lübnan’ın farklı bölgelerinde yer alan El-Biddavi, Burc el-Baracne, Sabra ve Şatilla, Ayn el-Hilve, Nehru’l-Barid, Raşidiyye, Burc eş-Şemali, El-Bas, Vifel, Miye Miye, Dbaye ve Mar İlyas isimli 12 kampta yaşayan Filistinli mülteciler, hayatlarını oldukça zor şartlar altında sürdürüyor.
Birleşmiş Milletlerin (BM) verilerine göre, Lübnan’da 483 binden fazla Filistinli mülteci yaşıyor ancak kayıtlı olmayanlarla birlikte bu rakamın 600 bine kadar çıktığı söyleniyor. Lübnan nüfusunun yaklaşık yüzde 10’unu oluşturan bu mültecilerin yarıdan fazlası (yüzde 62), altyapı ve sosyal imkanların çok kısıtlı olduğu 12 mülteci kampında yaşarken geri kalanları ise kamp çevresinde ve ülkenin farklı bölgelerinde ikamet ediyor.
Mültecilerin statüsüne ilişkin 1951 Sözleşmesi ve 1967 Protokolü’ne taraf olmadığı için mültecilerin haklarının korunması konusunda sorumluluk kabul etmeyen Lübnan, İsrail’den sonra Filistinli mültecilerin en fazla hak ihlaline maruz kaldığı ülke konumunda.
Nüfusunun yarısı 25 yaşın altında olan bu kampların iç güvenliği, farklı Filistinli gruplar tarafından sağlanıyor. Bazı kamplarda bu gruplar tarafından oluşturulan ortak güvenlik birimleri bulunuyor. Yabancılar için girişlerin izne tâbi tutulduğu kampların giriş ve çevresinde Lübnan ordusu görev yapıyor.
Altyapısı olmayan kamplarda, en büyük sorunların başında su ve elektrik sıkıntısı geliyor. Nüfus artışının hızla devam etmesi de eğitim ve sağlık imkânlarının her geçen gün daha da yetersiz kalmasına neden oluyor.
Lübnan’daki Filistinli mülteciler mevcut ekonomik kriz ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle her geçen gün artan işsizlik ve yoksullukla boğuşuyor.

a11_4

a2_27

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.