Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristanlı mevkidaşı Katalin Novak ile bir basın toplantısını düzenledi.

İlk sözü alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan’a Kahramanmaraş merkezli depremlerde Türkiye’ye yaptıkları yardımlar için teşekkür etti.

Erdoğan konuyla ilgili, “Macar arama kurtarma ekipleri depremin hemen ardından ülkemize intikal etti, özverili çalışmalarında 35 vatandaşımızı enkazdan yaralı olarak kurtardılar. Depremdeki destek ve yardımları için teşekkür ediyorum.” dedi.

“Doğalgaz verilmesinde her türlü desteğe hazırız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra TANAP’tan Macaristan’a doğalgaz verilmesiyle ilgili konuştu.

Erdoğan, TANAP’tan Macaristan’a doğalgaz verilmesi konusunda Azerbaycan ile her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

“Şu an itibarıyla TANAP’tan Macaristan’a doğalgaz verilmesi konusunda Azerbaycan ile her türlü desteğe vermeye hazırız.” diyen Erdoğan, daha sonra sözü Macaristanlı mevkidaşına bıraktı.

“Türk Akımı’na ihtiyacımız var”

Macaristan Cumhurbaşkanı Novak ise, Türk Akımı’na ihtiyaçları olduğunu söyleyerek, “Türkiye, Macaristan’ın enerji güvenliği konusunda vazgeçilmez öneme sahiptir. Türk Akımı’na ihtiyacımız var.” Türkiye’den konuyla ilgili desteklerini esirgememesini istedi.

“Macar ekip, özverili çalışmalarında 35 vatandaşımızı enkazdan yaralı olarak kurtardılar”

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diğer açıklamaları şu şekilde:

Macar arama kurtarma ekipleri depremin hemen ardından ülkemize intikal etti, özverili çalışmalarında 35 vatandaşımızı enkazdan yaralı olarak kurtardılar. Depremdeki destek ve yardımları için teşekkür ediyorum.

“Ticaret hacmimiz geçen sene 3,5 milyar dolara ulaştı”

Sayın Cumhurbaşkanı ile bugün gerçekleştirdiğimiz görüşmede ikili ilişkileri tüm yönleriyle ele aldık. 2024 senesini de ortak kültür yılı olarak kutlayacağız. Ticaret hacmimiz geçen sene 3,5 milyar dolara ulaştı. Atılacak adımları birlikte değerlendirdik. Ekonomik ve ticari münasebetlerimiz giderek güçleniyor. Ayrıca güncel meseleler hakkında da fikir teatrisinde bulunduk.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Macaristan'a 'TANAP' desteği

“Rusya-Ukrayna savaşı”

Barış ülkelerin geleceğine en önemli dinamizm kaynağı. Savaş, en büyük tehlike. Rusya-Ukrayna savaşında taraflar arasında görüşmelerimizi sürdürüyoruz. İstiyoruz ki Ukrayna ve Rusya arasında bir an önce masada barışı getirelim ve masadaki bu barışla beraber savaşı sona erdirelim. Tahıl Koridoru’nda en az gelişmiş ülkelere göndermek istiyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Macaristan'a 'TANAP' desteği