Site Rengi

HABER ÖZETİ
Merâl Akşener’den İyi Parti’ye “Fotoğraflarımı Kaldırın” yazısı!.
Dünya FED’in açıklayacağı faiz kararına kilitlendi!.
Başkan Erdoğan’dan Özgür Özel’e “KKTC’ye Beraber Gidelim” teklifi..
Kirasını ödeyemeyen sözde itseverin dudak uçuklatan serveti!.
Akşener’den İsmail Saymaz’ın palavralarına tokat gibi cevap!.
Soylu ile Yerlikaya arasında soğuk rüzgârlar esiyor!.
Erdoğan-Özel arasındaki tarihi zirve sona erdi..
Erdoğan’dan Akşener’e “Seçimi Neden Kaybettik” sorusu!.
Vatandaştan haraç gibi vergi alan devlet Fransızlardan kuruş vergi almıyor!.
AB’den Türkiye’ye haddi aşan üyelik şartı!.
BMGK’dan Gazze için ateşkes kararı!.
Kuduz köpekler toplatılmasın diye mahalleyi bastılar!.
Bay Bay Kemâl’den sonra Akşener’de Ankara’da ofis açtı..
İstanbul pislikten geçilmiyor!. Müsilaj kabusu geri döndü!.
Rekabet Kurumu’ndan Google’ye 482 milyon para cezası!.
Sıfır otomobillerde 7 Temmuz fırtınası!. Stokçu çakallar ellerindeki araçları çıkarmak için birbiriyle yarışıyor!.
Yüzde 40 ek vergiyi duyan uyanık Çin Türkiye’ye yatırım yapma kararı aldı…
Fransa erken seçime gidiyor!. Macron’un suyu ısındı…
Ali Koç yeniden Fenerbahçe Başkanı oldu..
Kahpe İsrail’den Kanlı Rehine Operasyonu!.
Acun’un Aziz Yıldırım karşısındaki saygısızlığı tepkilere neden oldu!.
Fenerbahçe’de Başkanlık yarışı bugün sona eriyor..
Haluk Levent Hatayspor Teknik Direktör Yardımcısı oldu..
Aziz Yıldırım ile Ali Koç bu akşam canlı yayına çıkıyor…
Ampute Futbol Takımımız 3. defa Dünya Şampiyonu oldu…
Kahpe İsrail’in mülteci kampı saldırısında can kaybı giderek artıyor!.
Çin’den ithal edilen tüm araçlara yüzde 40 ek vergi geliyor…
Olaylı Fenerbahçe Genel Kurulu’nda Aziz Yıldırım salonu terk etti!.
Madeni 5 TL’nin piyasaya çıkması Resmi Gazete’de..
Bayram tatilinde köprü ve otoyollar ücretsiz…
DOLAR 32,4945
EURO 34,9153
ALTIN 2.409,11
BIST 10.391,89

Arnavutluk’ta FETÖ protestosu! “İmamlara baskı yapmaktan vazgeçin!.”

Arnavutluk’ta FETÖ protestosu! “İmamlara baskı yapmaktan vazgeçin!.”
12.08.2023
A+
A-

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da Arnavutluk Müslümanlar Forumu üyeleri, FETÖ ile bağlantılı olduğu düşünülen Arnavutluk İslam Birliğini (KMSH) protesto etti. Ellerinde, ‘İmamlara baskı yapmaktan vazgeçin’ yazılı pankart taşıyan protestocuların arasında STK temsilcileri ve Türkiye’den mezun olan öğrencilerinde bulunduğu öğrenildi.

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da terör örgütü FETÖ protesto edildi. Arnavutluk Müslümanlar Forumu tarafından organize edilen protesto, FETÖ ile bağlantılı olduğu düşünülen Arnavutluk İslam Birliği (KMSH) binası önünde yapıldı. Ellerinde “KMSH’dan ellerinizi çekin”, “KMSH’yi Gülencilerden arındırın”, “İmamlara baskı yapmaktan vazgeçin” yazılı pankartlar taşıyan protestocuların arasında STK temsilcileri ve Türkiye’den mezun olan öğrenciler de yer aldı.

Protesto sırasında konuşma yapan Arnavutluk Müslümanlar Forumu Başkanı Fisnik Kruja, Arnavutluk Müslümanlarının temsilci kurumu KMSH’de olup bitenleri yıllardır endişeyle izlediklerini dile getirdi. Kruja, “Teessüfle KMSH’nin üzerine kurulduğu kapsayıcılık ve demokrasi ilkesini çiğneyecek şekilde yıllardır daha çok kendi içine kapandığını görüyoruz. Sadece ‘hizmet’ veya ‘Gülenci’ olarak tanınan tarikat veya gruplaşmaya ait insanları başa koyarak bunu yaptı. KMSH tüzüğünü keyfî bir şekilde değiştirdiler, kurumun iç demokrasisine zarar verecek şekilde maddeler onayladılar. En kötüsü çoğu zaman tüzüğün geri kalan değişmemiş kısmını da uygulamadılar. KMSH’nin Gülenci başkanlığı de facto olarak KMSH kurumunu yöneten tek organ” ifadelerini kullandı.

“KMSH’nin Gülenci başkanlığının kendi tüzüğünü ve bu ülkenin anayasal haklarını çiğneme şekli utanç verici ve skandal oluşturan bir durumdur” diyen Kruja, sözlerine şöyle devam etti:

“Gülenciler, Arnavut Müslümanların içinde bir azınlık grubu olmalarına rağmen, hiçbir şekilde yasal, ahlakî ve dinî olmayan mekanizmalar aracılığıyla kendilerini büyük çoğunluğa dayatıyorlar. KMSH’nin Fetullahçı gaspçıları, eski liderlerin zayıflıklarını ve ilgisizliklerini istismar ederek neredeyse tüm yüksek dini, entelektüel ve onurlu temsilci potansiyelini göz ardı ederek, kamuflajla siyasi ve mali konjonktürleri kullanma yoluyla başlarına geldiler. Bu uygulama, ancak 15 Temmuz 2016’da Türkiye’de yaşanan başarısız darbe girişiminin ardından tüm dünya tarafından görünür hale gelen Gülencilerin Türkiye’de de uyguladıkları yöntemden başka bir şey değildir. Üçüncüsü, on yılı aşkın bir süredir KMSH’nin Gülenci liderleri, çoğu durumda 50 dolarlık sefil bir ‘maaş’ ödenen ve çoğu sosyal güvenlik planına dahil olmayan imamların malî durumunu iyileştirmek için hiçbir şey yapmadı. Dördüncüsü, KMSH’nin mevcut Gülenci liderleri, bu medreseleri tek başına yöneten Gülenci Sema Derneği lehine bazı medreseleri kapatarak ve en büyük vakıf binalarından birini derneğe satarak İslami eğitim sistemine ciddi şekilde zarar verdi. Bu grubun yönettiği medreselerde eğitim yüksek ücretlerle yürütülmekte ve bunun yanı sıra dinî konular azami seviyeye indirilerek adeta Müslüman müminlerin çocuklarını okutamayacakları medreseler haline getirmektedir. Beşincisi, KMSH’nin nasıl yönetildiği ve özellikle de satış ve suistimaller konusunda sürekli endişe duyulan vakıf mallarının şeffaf olmaması, KMSH’nin Gülenci liderlerinin mevcut durumunu daha da kötüleştiriyor.”

Kruja, “Arnavutluk Müslüman Forumu, demokrasinin temel ilkesine aykırı hareket eden ve bir azınlığın çoğunluğa hükmetmesini amaçlayan bu grubun faaliyetlerini tartışmasız bir şekilde kınamaktadır” diyerek konuşmasını tamamladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.