Site Rengi

HABER ÖZETİ
İstanbul Valiliğinden Taksim ile ilgili 1 Mayıs kararı..
İBB’nin işlettiği Samandıra-Üsküdar metro hattı 27 saattir bozuk!.
AK Parti’den milletvekillerine “Görgüsüzlük” uyarısı!.
Sözcü Gazetesi’nden kin ve öfke dolu manşet!.
Altın fiyatlarında rüzgâr tersine döndü!.
Kahpe İsrail Gazze’yi ikiye bölmek için operasyon başlattı!.
İsmail Saymaz Adalet Bakanlığı sözcüsünü rezil rüsva etti!.
Türkiye-Irak arasında 20 milyar dolarlık anlaşma..
Son 3 ayda Kamu araçları için ödenen kira 880 milyon 765 bin TL!.
MHP Lideri Bahçeli’den çok sert DEM Parti çıkışı!. Kapatmak Namus Borcudur!.
Müşterisini tehdit eden ukala satıcıya tepkiler çığ gibi!.
Emekliler için 9 maddelik refah düzenlemesinin detayları belli oldu..
TBMM’nin bu haftaki gündemi Fahiş Fiyatlara yaptırım!.
İyi Parti’de istifa depremi devam ediyor!.
Erdoğan-HAMAS zirvesi dünya basınında..
DEM Parti’de yeni bir bayrak krizi daha patlak verdi!.
Kayyum yönetiminin Van Büyükşehir Belediyesi’ne bıraktığı borç dudak uçuklattı!.
Cumhuriyet Başsavcılığı AK Partili Alinur Aktaş’a dava açmaya cesaret edemedi!.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 yıl aranın ardından Irak’a gidiyor…
CHP’nin yönettiği İstanbul, İzmir ve Ankara’nın toplam borcu 300 milyar TL!.
Savaşların bitmesini istemeyen ABD’den İsrail ve Ukrayna’ya milyarlarca dolar hibe!.
ABD’den TikTok yasağına onay!.
CHP AK Parti’den devraldığı belediyelerin toplam 100 milyar borçları açıkladı!.
Uğur Dündar hakkında çıkan babalık haberleri ile ilgili yayın yasağı aldırdı!.
Hükümet inkâr etsede IMF ile görüşmelere başladı!.
Merkez Bankası faiz arttırımına gidecek mi?.
Restoran ve kafelerde fahiş fiyat boykotu bugün başlıyor!.
CHP’li Başkandan takdire şayan karar!. Çalışma ruhsatı bulunmayan Suriyelilerin dükkanları kapatılıyor!.
Tipik CHP zihniyeti!. Eş, dost, akraba, ahbap kim varsa yanlarına aldılar!.
Meteoroloji’den 45 il için Sarı Kodlu uyarı geldi!.
DOLAR 32,5668
EURO 34,8820
ALTIN 2.438,56
BIST 9.645,02

Kılıçdaroğlu’nun Akbelen Ormanları üzerinden yaptığı provokasyon tutmadı!. (video haber)

Kılıçdaroğlu’nun Akbelen Ormanları üzerinden yaptığı provokasyon tutmadı!. (video haber)
28.07.2023
A+
A-

Muğla’nın Milas ilçesindeki Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri bölgesinde bulunan Akbelen Ormanları’nda ağaç katliamı yapıldığına dair başlatılan algı operasyonu tutmadı. Termik santrallerin faaliyet gösterdiği 23 bin hektar büyüklüğündeki alanın sadece 78 hektarının Akbelen Ormanı’nda olduğu belirlendi. Öte yandan üzerindeki eleştiri bulutlarını dağıtma peşine düşen Kemal Kılıçdaroğlu fırsatı kaçırmadı ve bölgeye giderek Akbelen Ormanları üzerinden tahrik ve algı peşine düştü.

Muğla’nın Milas ilçesindeki Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri bölgesinde bulunan Akbelen Ormanları’nda ağaç katliamı yapıldığına dair başlatılan algı operasyonu planları suya düştü. Termik santrallerin faaliyet gösterdiği 23 bin hektar büyüklüğündeki alanın sadece 78 hektarının Akbelen Ormanı’nda olduğu belirlendi. Ayrıca, 2023 Eylül ayına kadar Akbelen sahasına madencilik faaliyetleri devam etmediği takdirde Ege bölgesindeki elektrik üretiminin 2024 yılında durmak zorunda kalacağı öğrenildi. Öte yandan, kesilen çok az sayıda ağaç karşılığında son 2 yıl içinde ülke geneline 3 milyon fidan dikimi gerçekleştirildi.

Son günlerde Muğla’daki Akbelen Ormanları’nda yapılan termik santral için ağaçların katledildiğine ilişkin algı operasyonu başladı. Tarım ve Orman Bakanlığının da karalama kampanyalarına alet edildiği haberlerin yalan olduğu ortaya çıktı.

BİLİRKİŞİ HEYETİ ENGEL GÖRMEDİ

Akbelen Ormanı’ndaki ağaçların kesilmemesi için bazı kuruluşlar Orman Genel Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Bakanlığı aleyhinde dava açıldığı, ancak dava kapsamında 3 farklı bilirkişi heyetinin incelemesi sonucunda, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararının reddine karar verdiği belirlendi. Termik santrallerin faaliyet gösterdiği 23 bin 307 hektar büyüklüğündeki alanın sadece 78 hektarının Akbelen Ormanı’nda olduğu ifade edildi.

EGE BÖLGESİ ELEKTRİKSİZ KALACAK

Bölgedeki santrallerin, Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 2,5’ini, Ege’de kullanılan elektriğin ise yüzde 62’sini karşılandığının öğrenilirken, 2023 Eylül ayına kadar Akbelen sahasına madencilik faaliyetleri devam etmediği takdirde elektrik üretimi 2024 yılı içerisinde durmak zorunda kalacak.

3 MİLYON FİDAN DİKİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ayrıca şirket ile Orman Genel Müdürlüğü arasında 2020 yılında imzalanan “Ağaçlandırma İşbirliği Protokolü” kapsamında ülke geneline 3 milyon fidan dikimi gerçekleştirildiği, Söz konusu miktarın 2 bin futbol sahası büyüklüğünde alana denk geldiği öğrenildi. Ayrıca şirketin ruhsat sahasındaki kapatılan ocaklara 1992 yılından beri 415 binin üzerinde akasya, zeytin, kızılçam, fıstık çamı, mavi selvi, sakız ağacı ve incir ağacı dikildiği öğrenildi.

KILIÇDAROĞLU PROVOKASYON PEŞİNDE

Seçim hezimeti sonrası İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve birçok fondaş gazetecinin “değişim” çağrıları üzerine sıkıntılı günler yaşayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun üzerindeki eleştiri bulutlarını dağıtmak amacıyla provokasyon peşine düşerek bölgeye gitmesi dikkatlerden kaçmadı.

EYLEMCİLER TEPKİ GÖSTERDİ

Akbelen’de ormanlık alanda devam eden eylemlere destek için giden CHP lideri Kılıçdaroğlu, eylemcilerin tepkisiyle karşılaştı. Eylemciler, Kılıçdaroğlu’nun aracının önünü kesti.

 

YK ENERJİ’DEN AKBELEN ORMANINA İLİŞKİN KAMUOYU AÇIKLAMASI

YK Enerji, son günlerde bazı yayın organlarında yer alan haberlerde, sosyal medya paylaşımlarında ve bazı sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan açıklamalarda şirket hakkında gerçeği yansıtmayan bazı iddiaların ortaya atıldığını bildirdi.

Şirketten yapılan açıklamada, ruhsatlı maden sahası içerisinde yer alan Akbelen ormanının, Orman Genel Müdürlüğü tarafından yüzde 93’ü endüstriyel odun üretimi fonksiyonlu, yüzde 7’si ise odun dışı ürün olarak planlanmış ve kesime tabi ekonomik fonksiyonlu ağaçlandırma alanı olarak tanımlandığı kaydedildi.

Söz konusu ormanın milli park, tabiat parkı, sit alanı, muhafaza ormanı, gen koruma ormanı gibi ekolojik veya sosyo kültürel fonksiyonlu orman gibi özel nitelikli alanlardan olmadığı ve özel nitelikli alanlara komşuluğu bulunmadığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Akbelen ormanıyla ilgili açılan çeşitli davalarda 3 farklı bilirkişi heyetinin incelemeleri sonucu söz konusu süreçlerde yargısal bir engel kalmamıştır. Özellikle belirtmek isteriz ki, burada üretilen enerjinin yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ikame edilebileceği iddiaları da gerçeği yansıtmamaktadır. Hem YK Enerji olarak bizim, hem de hissedarlarımızın ülkemizde yenilenebilir enerji alanında halihazırda çok önemli yatırımları bulunmaktadır. Ancak güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynakları ile sürekli üretim yapabilecek teknolojiler henüz yeterince gelişmediği için, söz konusu kaynaklar bu ölçekte bir baz yük santralinin alternatifi olmaktan uzaktır. Dolayısıyla Akbelen ormanı sahasında madencilik faaliyetleri devam etmediği takdirde santralimizde elektrik üretimi 2024 yılı içerisinde durmak zorunda kalacaktır.”

Şirketin, yer altı kaynaklarının üretime kazandırıldıktan sonra söz konusu alanların rehabilite edilerek yeniden ekosisteme kazandırıldığı aktarılan açıklamada, “İşletmesi tamamlanan maden alanlarında 1992 yılından bu yana 415 binin üzerinde ağaç dikimi yapılarak rehabilitasyon başarıyla sağlanmıştır. Ayrıca şirketimiz ile Orman Genel Müdürlüğü arasında 2020 yılında imzalanan ‘Gönüllü Ağaçlandırma İş birliği’ protokolüyle ülkemiz genelinde 3 milyon fidan dikimi gerçekleştirilmiş ve söz konusu miktar 2 bin futbol sahası büyüklüğünde bir alana denk gelmektedir. Hedefimiz bu sayıyı 2025 yılı sonuna kadar 5 milyona çıkarmaktır.” değerlendirmesine yer verildi.

Açıklamada, Yeniköy Kemerköy Santralleri’nin toplamda 1095 megavat kurulu güç ile Türkiye’nin elektrik üretiminde yerli kaynak baz yükünün yüzde 15’ini, ülkenin elektrik ihtiyacının ortalama yüzde 2,5’ini sağladığı aktarıldı. Santrallerde 3 bin 100 kişinin istihdam edildiği kaydedildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.